AHİ GÜVEN DONMUŞ GIDA KONSERVE İMALAT VE AMBALAJ SAN.VE TİC.AŞ. DIŞ TİCARET ZİYARET RAPORU

    21 Ekim 2016 Cuma günü saat 11.00’da  Balıkesir İli Susurluk İlçesi Ümiteli Mah. adresinde kurulu bulunan Ahi Güven Donmuş Gıda Konserve İmalat ve Ambalaj San.ve Tic.A.Ş. firmasını Susurluk Ticaret Odası adına Genel Sekreter Yücel SARI ve Kalite Yönetim Temsilcimiz Merve ERGEN ziyaret etmişlerdir.

    Genel Sekreterimizi ve Kalite Yönetim Temsilcimizi fabrikada,firma ortağı  ve şirket yönetim kurulu üyesi METE SEYFELİ karşılamışlardır. 

    Firmayı ziyaretteki amacımız; ilçemizde  öncelikli olarak odamıza bağlı firmalarımızı odamızın internet sitesinde ve medya kanallarında tanıtma,kamuoyuna lanse etmek,firmanın dış ticaret kapasitesini öğrenmek ve ortaya çıkarmak olarak sıralayabiliriz.

    Firma Kırşehir merkezli olup 3 ortaktan oluşmaktadır.Firmanın şu an mevcut ortakları Mehmet Ali Eskihoran,Recep Eskihoran ve Mete Seyfeli’dir. Firma öncelikle Sanayi Kuruluşu olduğu için Balıkesir Sanayi Odası’na şube olarak kaydını yaptırmış olup,çağın gereksinimleri ve beliren ihtiyaçlar sebebi ile 24.12.2013 tarihinde odamıza kaydını yaptırmıştır.Şirketin Susurluk’ta kurulmasının temel amacı;öncelikle konserve ve donmuş gıda üretimine yönelik ham maddeyi bölgemizden bolca temin edebilme imkanına sahip olması olarak gösterebiliriz.Firma ürettiği ürünleri ağırlıklı olarak ihracat yapmakta olup,üretiminin ortalama %5-%10 civarında yurtiçine satmaktadır.Firma 2013 yılının sonunda odamıza kayıt olması sebebi ile eski dönemlerine ait kayıtları da elimizde bulunmamaktadır.

   Firmamız,kurulduktan sonra arazisini alıp,fabrika inşaatını yapmış ve kademeli olarak üretime geçmiştir.

Firmamız,istihdam edeceği personellerini öncelikle Ümiteli,Göbel ve diğer civar mahallelerden temin etmekte olup,yetersiz kaldığı dönemlerde ilçe merkezinden de karşılamaktadır..

   Firmamızın Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Ali Eskihoran yürütmekte olup,Yönetim Kurulu Üyesi Mete SEYFELİ ;Ümiteli Mah.’de kurulu olan firmamızın Genel Müdürlüğü görevini de yürütmektedir. Şubenin Şube Müdürü görevini de Emrah Hakkı Güven yürütmektedir.   

    Firmamız;

    - Gıda Kayıt ve Onay Belgesi,

    - Sanayi Sicil Belgesi,

    - Kapasite Raporu,

    - Deşarj İzin Belgesi,

    - Su Kullanım Belgesi,

    - Yerli Malı Belgesi,

    - Türk Malı Belgesi,

    - Kalite Yönetim Sistem Belgesi,

    - Müşteri Memnuniyet Sistem Belgesi,Akreditasyon Belgesi,

    - Haccep Belgesi’ne sahiptir.

     Firmamızın;

    -  15 adet teknik,

    -  20 adet idari,

    -  35 adet daimi işçi,değişken olmak üzere ortalama 130 geçici işçi olmak üzere toplam 200 personeli bulunmaktadır.

      Firmamız;

    -   13,000 m2’si kapalı

    -   20,000 m2’si açık alan olmak üzere toplam 33,000 m2’lik tesise sahiptir.

    Firmamızın;

    -  Ortalama günlük 100 ton/günlük,yıllık 36500 ton/yıllık su kullanımı,

    -  Ortalama Yıllık 1,500.000-2,000.000 KWH elektrik kullanımı kapasitesi bulunmaktadır.

     Firmamızın;

    - İnsan Kaynakları,

    - Muhasebe,

    - Satış ve Pazarlama,Lojistik,

    - Eğitim ,

    - Dış Ticaret,

    - Ar-Ge departmanları bulunmaktadır.

     Firmamız;

     Donmuş Gıda ve Konserve kategorilerinde;

     - Çilek,Ahududu,Kiraz,Vişne,Erik,Üzüm,Kayısı,Narenciye,Brokoli,Karnabahar, Fasulye, Soğan ve diğer sebze çeşitlerini üretmekte olup,ürünlerini;

      Yurt içinde;

    - İstanbul,

    - Bursa,

    - İzmir illerine,

    - İstanbul’da KARAMELA,

    - Bursa’da FRAMMEY,

    - Izmir’de MAPEX firmalarına,

       Yurt dışında;

- AB ülkelerinin tamamı,(28 adet)

- ABD,

- Kanada,

- İsrail,

- Tayland,

- Tayvan,

- Kuzey Baltık Ülkeleri (İsveç,Finlandiye,Norveç,Estonya,Letonya,Slovenya,Litvanya)

- İngiltere,

- Japonya olmak üzere ortalama 45-50 ülkeye ihracat yapmaktadır.    

Firmamız yıllık ortalama 08-10 milyon dolarlık ihracat geliri elde etmekte olup,bunun ortalama  %5’lik kısmı yurtiçi stışlarından,%95’lik kısmı ihracat gelirlerinden oluşmaktadır.

   Firma ; üretim tesisini büyütmekte olup,fabrika tesislerini genişletme inşaatını 2016 yılı içerisinde tamamlamış ve kapasite arttırımı sebebi ile sermaye arttırımına gitmiştir.

   Firma ; sektöründe orta büyüklükte bir firma olup,insan odaklı,sağlam,ayakları yere basan,kaliteye dayalı,konjoktürel dalgalanmalara ve şoklara dayanıklılığını arttıracak şekilde büyümeyi planlamakta ve amaçlamaktadır.Bunun için idari,teknik ve üretim işçilerinin motivasyonunu arttırıcı (geziler,yemekler,teşvikler vb.) faaliyetler düzenlemektedir.

     Firmanın İstanbul,İzmir ve Susurluk ilçesinde ihracat departmanları da bulunmaktadır.Firma aile şirketi olup,aynı zamanda da kurumsallaşma çalışmalarına ağırlık veren,eğitim etkinliklerini arttırarak sürdürmeyi planlayan,müşteriye memnuniyetini ön planda tutan bir yapıya kavuşmuş durumdadır.

    Firmanın ağırlıklı olarak dış ticaret departmanları İzmir ve İstanbul’da,üretim departmanları da Susurluk’ta bulunmaktadır.Odamızın Dış Ticaret Servisi de 2016 yılında ta anlamı ile kurulmuş olması, firmanın 2016 yılı ihracat kapasitesinde konjoktörden kaynaklanan sebeplerle azalma olması,firmanın aynı zamanda üretim tesislerinin kapasitesinin arttırılması ve yatırım aşamasında olması sebebi ile firma ve firmanın dış ticaret servisi ile yeterince ilişki kurulamamış ve ilişkilerimiz geliştirilememiştir. Fakat 2017 yılından itibaren firmanın kendisi ile sürekli ilişki ve istişare içerisinde olacağımızdan dış ticaret bilgilerine daha çok sahip olacağımızı düşünüyor ve amaçlıyoruz.Firmanın bütün dış ticaret onaylarını Balıkesir Sanayi Odası yaptığından,bundan sonraki diş ticaret istatistiklerini Sanayi Odası’ndan temin edebileceğimizi düşünüyoruz. 

    Firmanın ortağı ve genel müdürü Sayın Mete Seyfeli;aynı zamanda Susurluk Ticaret Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup,Susurluk kamuoyunda da iyi tanınan bir iş adamıdır.

Mete Seyfeli,Susurluk’ta ikamet etmekte olup,Susurluk Ticaret Odasını ve Susurluk Sivil Toplum Örgütlerini de iyi tanıyan bir kişiliğe sahiptir.

    Firmanın Genel Müdürü Sayın Mete Seyfeli; Susurluk Ticaret Odası’nın eğitim,gezi,seminer,toplantı etkinliklerini düzenli olarak takip etmekte,hatta kurumsal altyapısını beğendiğini dile getirmişlerdir.Aynı zamanda üyeleri ile iletişiminde odayı başarılı ve aktif olarak görmektedirler.Diğer kurumlarla da işbirliklerini olumlu bulduklarını,özellikle de bilgilendirme ve iletişim faaliyetlerini de çok beğendiğini ifade etmiştir.

   Fakat Susurluk toplumunda Sivil Toplum Örgütlerine karşı yeterli ilgi ve algının oluşmadığını,başta Susurluk Ticaret Odası ve Borsası olmak üzere diğer kurumlarla da işbirliğinin arttırılması gerektiğini dile getirmiştir.

   Mete Seyfeli;yaşadıkları yeri unutmadıklarını,kendilerinden talep edilen bütün toplumsal etkinliklere katılım ve katkı sağladıklarını,bu alanlarda da aynı tutumu sürdüreceklerini dile getirmişlerdir.

   Mete Seyfeli;Susurluk toplumuna üretim ve kurumsal kapasitelerini arttırarak başta istihdam olmak üzere bütün alanlarda katkılarının artarak devam edeceğini ifade etmişlerdir.

 

 Bütün bu bilgilerin ışığında Ahi Güven Donmuş Gıda Konserve İmalat ve Ambalaj San.ve Tic.A.Ş. firması ve Sayın Mete Seyfeli;

   Susurluk Ticaret Odası’ndan;

     - Fuar Gezileri,

     - Mesleki Seminer,

     - Kişisel Gelişim Semineri,

     - Genel Yönetim Eğitimi,

     - Kalite Yönetimi Eğitimi,

     - İnsan Kaynakları Eğitimi,

     - Kişisel Gelişim Eğitimi,

     - Mevzuat Semineri veya Konferansı,

     - Teşvik ve Destekler konusunda Seminer veya Konferans,

     - İstihdam konusunda Seminer veya Konferans,

     - Kişisel Gelişim konusunda Seminer veya Konferans talebinde bulunmuştur.     

          Bu tip ziyaretlerden memnun kaldıklarını,bu faaliyetlerin daha sık tekrarlanması konusunda görüş bildirmişlerdir.