Sicil Affı

Kategori: Oda Duyuruları Gösterim: 1412

      Sicil affı; 2017 yılında bankalara borçlu olan yüz binlerce kişiye avantaj sağlamaktadır.Bankalara olan borçlarını ödeyememeleri nedeniyle kredi işlemlerinde problem çeken özel ve tüzel kişilikler sicil affı ile birlikte kara listeden çıkma şansı yakalayacak.Yaklaşık  1 milyon 500 bin esnafın kara listeden çıkmasının beklendiği bu fırsat için süreç, Resmi Gazete'de yayımlanması sonrası başlamış oldu.  

     Sicil affıyla Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacaktır.

Sicil Affından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

     27 Temmuz 2017 tarihine kadar mevcut kredi borçlarının tamamını ödeyen ya da yapılandırma yapan özel ve tüzel kişiler bu yasadan yararlanabilecek.

Sicil Affı Şartlarını Yerine Getirmek Yeterli mi?

    Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulmakta olan kredi kartı, krediler, çek ve senet borçlarınız gibi kara liste kayıtlarını bankaların dikkate almayabileceği de yasa içerisinde yer almaktadır. Yani bankalar sicil affı düzenlemesi için gerekli görmesi halinde TBBRM bilgilerini dikkate almayabilir. Zorunlu bir şekilde bankaların risk merkezi verilerine uyması daha iyi olurdu belki ama düzenlemede bankalara yönelik bir zorunluluk, yaptırım bulunmamaktadır. 

Sicil affı kapsamında hukuki ve cezai herhangi bir sorumluluk olabilir mi?

    Yasa ile birlikte kullanmış oldukları krediler ile ilgili olarak sicil affı kapsamında hukuki veya cezai bir işlemler sorumlu olmayacaklar. Nasıl ki ödenmeyen borçlara banka faiz işletiyorsa, bankalara da bu konuda herhangi bir ceza kesilmeyecek.

    Bankaya ödenmeyen borçların, gecikmeleri 90 gün olduğu zaman bankalar yasal yollara başvurarak, alacaklarını tahsil etme yolu gidiyorlar. Bankalar kendi avukatları ile bu işlemleri gerçekleştirmekte. Krediniz takibe girdiği zaman bir süreç başlamış oluyor ve buda kara listeye girdiğiniz anlamına geliyor. Bundan sonra bankalardan kredi çekmeniz mümkün olmuyor. Aynı zamanda kredi kartı dahi alamıyorsunuz. Bu aşamadan sonra borçlarınızı ödeseniz, bitirseniz dahi 5 yıl boyunca hiç bir bankadan kredi veya kredi kartı alamıyorsunuz. Başvurularınızın tamamı kabul edilmiyor.

Sicil Affı Yasası İle Yeni Kredi Kullanımı

     Sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak olan kişilerin yapacağı borçlarının tamamını ödeme veya tamamını yeniden yapılandırma işleminden sonra sicili temizlenmiş olacak. Bu işlemlerin ardından 6 ay kadar kısa bir sürede sicili temizlenecek kişilerin 2017 yılında yeni kredi çekmek veya kredi kartı almak için bankalara başvuruları başlayabilecek.

Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak mı?

   Sicil affından yararlanarak, borçlarının tamamını ödeyen kişiler, kara listeden çıkacaklar. Ardından kullanılacak olan kredilerin ödemelerini veya yapılandırma yapacakları borçlarının ödemelerini düzenli olarak yapmaları halinde kredi notları artmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra bütün bankalara giderek kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunabilecekler ve olumlu sonuçlarla karşılaşabileceklerdir.