Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri

Kategori: Oda Duyuruları Gösterim: 1509

       2016 Yılına ilişkin Gelir Vergisi beyanname verme dönemi 1 Mart 2017 tarihinde başlamıştır.

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi 1-27 Mart Tarihleri Arasında Verilecektir

• Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri 2016 yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 27 Mart 2017 Pazartesi akşamına kadar elektronik ortamda göndereceklerdir.

• Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler yıllık gelir vergisi beyannamelerini 27 Mart 2017 Pazartesi akşamına kadar Hazır Beyan Sistemi üzerinden kolayca gönderebilirler. Hazır Beyan Sistemine Başkanlığımız internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden ulaşılabilir.  

Ödeme İşlemleri

       Hesaplanan Gelir Vergisinin 2017 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi  

gerekmektedir.Mükellefler vergilerini,

• Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile,

• Anlaşmalı bankalardan,

• Tüm vergi dairelerinden

       ödeyebileceklerdir.

     Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir  vergisinin Başkanlığımız internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/ kredi kartları ile ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

    İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya www.gib.gov.tr ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilgilendirme Çalışmaları

     Mükellefler 2016 yılında elde ettikleri kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerini verirken Başkanlığımızca kazanç türü itibariyle hazırlanan rehber ve broşürlerden faydalanabilirler. Rehber ve broşürlere, elektronik ortamda Başkanlığımız internet sayfasında yer alan “Yardım & Kaynaklar” bölümünden ve GİB Mobil uygulamasından ya da vergi dairelerinden ulaşılabilir.

     Diğer taraftan, geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükelleflerin Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla beyannamelerini vermelerini sağlamak ve gerekli bilgilendirmeleri yapmak üzere vergi daireleri ile alış veriş merkezlerinde beyanname verme/bilgilendirme stantları kurulmuştur. Stantların adres bilgileri Vergi İletişim Merkezinden (444 0 189) arayarak öğrenilebilir.

Yaşlı ve Engelli Mükelleflere Yardım Hizmeti

    Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükellefler Vergi İletişim Merkezini (444 0 189) arayarak randevu talep etmeleri halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır.

Vergi İletişim Merkezi (444 0 189)

    Hazır Beyan Sistemi ve vergi ile ilgili hususlar hakkında bilgi alabilmek için Vergi İletişim Merkezi (VİMER - 444 0 189) aranabilir.

   Kamuoyuna ve üyelerimize saygıyla duyurulur.