Irak'a Sevk Öncesi İnceleme

Kategori: Oda Duyuruları Gösterim: 1536

      Irak Merkezi Hükümeti,01.07.2011 tarihinde,Irak Bölgesel Kürt Yönetimi 12.05.2012 tarihinde sevk işlemlerinin inceleme uygulamasını başlatmışlardı.

      Uygulama kapsamında ürünlerin kalite ve standartlara uygunluğunu belirlenen gözlem şirketleri tarafından denetlemektedir.Sevk Önceki İnceleme ,Irak Merkezi Yönetimi adına Bureau  Veritas ve TÜV Rheinland,Irak Bölgesel Kürt Yönetimi adına aynı şirketler ile Baltic Control,Cotecna ve SGS tarafından yapılmaktaydı.

       Bununla birlikte Irak Bölgesel Kürt Yönetimine ihraç edilen ürünlerimize yönelik inceleme gerçekleştiren kuruluşların sözleşmeleri 19/02/2017 tarihi itibarı ile sona erdiği,Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından bu firmaların sözleşmelerinin yenilenmediği ve İnceleme işlemelerinin Bölgesel Kürt Yönetimi için kaldırıldığı bildirilmiştir.Bu bölgeye yapılacak ihracat ürünlerinin denetimi ve incelemesi Kuzey Irak Gümrüklerinde Kuzey Irak standardizasyon ve Kalite Kontrol İdaresi personeli (KSQCA) tarafından yapılacaktır.

       Diğer taraftan,Merkezi Irak’a ihraç edilen ürünlerde denetimlerde herhangi bir değişiklik bulunmamakta olup,aynı firmalar görevlerine devam etmektedir.Yalnız bu firmaların anlaşma süresi 04/05/2017 tarihinde sona erecektir.Bu tarihten sonra inceleme ve denetim işlemlerine,bu tarihten sonraki yapılacak ihaleyi kazanan firmalar tarafından sürdürülecektir.

       IBKY tarafından uygulamada yapılan değişiklikler sonrası teslim yeri Merkezi Irak Yönetimi olan ürünler için Uygunluk Belgeleri IBKY-Merkezi Irak hükümeti arasında oluşturulan gümrük kapılarında yapılacaktır.