Dünya Helal Zirvesi İstanbul 2017

Kategori: Oda Duyuruları Gösterim: 322

Bilindiği gibi dünyadaki yaklaşık 1.8 milyar Müslüman nüfusun helal gıdaya ilgisi ve talebi her geçen gün daha fazla artış göstermektedir.Helal ekonomisi küresel bazda 3.9 trilyon dolara ulaşmış bulunmakta;helal sertifikalı ürünlerin %85’i Müslüman olmayan ülkeler tarafından üretilmektedir.
Türkiye’nin bu alanda etkin bir ekonomik güç olmasına ve helal ürün ve hizmetler konusundaki merkezi konumunu güçlendirmesine vesile olacağı değerlendirilen “Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun” TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri tamamlanarak yasalaşmıştır.
HAK,helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite edecek,bu kuruluşların ulusal ve uluslar arası standartlara göre faaliyette bulunmalarını,düzenledikleri belgelerin ulusal ve uluslar arası alanda kabulünü sağlayacaklardır.
Bu çerçevede Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yüksek himayelerinde 23-25 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenecek “5.İİT Helal Expo ve Dünya Helal Zirvesi” ülkemizin bu alandaki faaliyet, ürün ve konumunu göstermesi bakımından önemli bir fırsat olacaktır.
Bu itibarla Dünya Helal Zirvesine katılım sağlanması önem arz etmektedir.