Başkanın 19 Mayıs Mesajı

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

19 Mayıs 1919, Ulusumuzun, sevgili önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde Bağımsız Türkiye yolunda ilk adımını attığı; tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, makus talihimizi yenerek işgalci güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda biçimlendirmeye çalıştıkları tarihimizin akışını kendi adımıza değiştirdiğimiz,kararlılığımızı tüm dünyaya duyurduğumuz gündür.

19 Mayıs 1919 ‘da atılan o ilk adım, ulusumuzun, kendi vatanında, özgür ve bağımsız olarak onuruyla yaşama kararlılığını bütün dünyaya ilan ettiği gündür.
Bugün;19 Mayıs 1919’ da ilk adımını attığımız, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile yeryüzünün tüm mazlum uluslarına, bağımsızlık mücadelelerine cesaret edebilmeleri için örnek olan; yaktığı bağımsızlık meşalesi ile mazlum ulusların yolunu aydınlatan bir ulusun çocukları olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
19 Mayıs 1919 ‘da atılan o ilk adımı; o gün yakılan bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ışığında yorumlamak; atılacak her yeni adımı da bu doğrultuda, çağın gereklerine uygun biçimde atabilmek; ülkenin geleceğini biçimlendirmek,yönlendirmek başta gençlerimiz olmak üzere bütün halkımızın en büyük sorumluluğudur.
Kronolojik olarak geçmişi bilmek ve yalnızca geçmişi anmak; geleceği, geçmişin deneyimleriyle sorgulamadan ve değerlendirmeden, yalnızca ulusun geçmişindeki değerleri usulen tekrarlamak geleceğe yönelik çözümler üretmeye yetmez.
19 Mayıs 1919, Türkiye’yi aydınlatan güneş ışığının yansıdığı tarihtir.

Türkiye’de genç olmakla, dünyanın herhangi bir ülkesinde genç olmak aynı şey değildir. Çünkü bu ülkenin gencecik bir komutan,ilim ve irfan sahibi gencecik bir ordu tarafından kurulduğunu asla unutmamalıyız.

19 Mayıs 1919 ; Türk Ulusu’nun uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, Ya Ölüm” diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür.
Bugün Kurtuluş Savaşı için ilk adımın Samsun'da atıldığı,19 Mayıs 1919'da toprakları düşman kuvvetlerince işgal edilen ülkeyi kurtaracak mücadelenin başladığı tarihtir. Türk milletine bağımsızlığı, çağdaşlığı ve demokrasiyi getiren büyük liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve 1938′den beri "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan 19 Mayıs bayramımız kutlu olsun.

Geleceğimizin teminatı gençlerimizi, sevgiyle kucaklıyor, alınlarından öpüyorum.
Türk Milleti’nin büyük önderi Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği bu anlamlı bayramda milletimize sağlık, huzur, güven, başarı ve mutluluklar diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, Susurluk Ticaret Odası olarak, Ulusumuzun, Balıkesirlilerin ve Susurluk’lu vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nı en yürekten duygularla kutluyor; 19 Mayıs 1919‘da Ulusumuzun yolunu sonsuza denk aydınlatacak olan bağımsızlık meşalesini yakan sevgili önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı sonsuz minnet duyguları ve saygıyla anıyoruz.